امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پمپ وکیوم
#1
پمپ وکیوم یا وکیوم پمپ یا پمپ خلا یکی از ابزارهایی می باشد که امروزه دارای کاربرد بسیاری هستند . برای کاهش فشار در مخازن وسطوحی تعبیه شده اند که نیاز به فشار منفی تا 5 دهم میلی بار نیاز باشد، از پمپ وکیوم استفاده می شود . پمپ وکیوم در صنایع بسیاری استفاده می شود . از جمله :
بیمارستانها برای وکیوم مرکزی 
صنایع وکیوم لیفتنگ برای بلند کردن اجسام
صنایع روغن و شیشه سازی و ...
بسته بندی 
چاپ و بسته بندی
صنایع رنگ
 و ... 

پمپ وکیوم بر اساس میزان فشار هوا به چهار گروه اصلی طبقه بندی می شوند
1- وکیوم پایین
2- وکیوم متوسط
3- وکیوم بالا
4- وکیوم فوق بالا
که مکانیسم عمل همه وکیوم ها در اصل حرکت دورانی و خارج از مرکز پروانه حول محور پمپ وکیوم در داخل سیلندر  محتوی آب میباشد که سبب تشکیل رینگ آب می گردد .در جهت دوران با ورود و خروج مداوم پره ها در داخل آب، حجم بسته فضای بین دو سرسیلندر ، هر دو پره و جداره داخلی رینگ آب در یکطرف افزایش می یابد ( ناحیه مکش ) و عمل مکش صورت می گیرد و در طرف دیگر کاهش یافته ( ناحیه دهش ) و عمل تراکم انجام می پذیرد.
پمپ وکیوم توسط آب خنک میگردد  که در صورت تغییر دما و رینگ آب و بخار آب یا هوای گرم ظرفیت پمپ تحت تایر قرار گرفته و کاهش میابد که در اینصورت باید شرایط در نظر گرفته و اصلاح شود.
پمپ وکیوم انواع مختلفی دارد و با توجه به انواع دارای کاربرد مختلفی نیز هستند . از پمپ وکیوم برای جابه جایی آب ، مواد شیمیایی ، غذا ، مواد نفتی و ... استفاده می شود . 
پمپ وکیوم موجود در صنعت به چند دسته تقسیم می شوند . پمپ وکیوم روتاری پره ای روغنی ، پمپ وکیوم روغنی ، پمپ وکیوم آب در گردش ، پمپ وکیوم خشک ،پمپ وکیوم آبی ، پمپ وکیوم تک مرحله ای ، پمپ وکیوم دو مرحله ای و ..

[تصویر:  pump%201.jpg]
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان